Современата македонска ликовна уметност претставена во Виена

Viena_02_640x400Изложбата претставува уште една значајна презентација на македонското културно и духовно богатство ...

Во просториите на Амбасадата на Република Македонија во Виена, синоќа пред голем број посетители, љубители на уметноста, претставници на македонската заедница и на дипломатскиот кор, беше претставена изложбата „Мејд ин Маседониа-Бриколаж“, активност која се одржува во рамките на манифестацијата „Денови на македонската култура во Австрија“.

Viena_05Изложбата ја отворија директорката на Музејот на современата уметноста, Елиза Шулевска, и амбасадорот на Република Македонија во Австрија, д-р Ѓорги Филипов, кои ја истакнаа важноста на ова големо ликовно претставување на современата македонска уметност во австриската престолнина.

Директорката на МСУ, Шулевска, пред присутните потенцираше дека изложбата претставува уште една значајна презентација на македонското културно и духовно богатство. Таа додаде дека ова ликовно претставување е особено важно за македонската култура бидејќи се реализира во годината кога Република Македонија одбележува дваесет години дипломатски односи со Република Австрија, а Музејот на современата уметност прослави пет децении постоење.

Viena_01

На изложбата „Мејд ин Маседониа-Бриколаж“, чиј куратор е Викторија Васева-Димеска, а соработници се Ива Петрова-Димовски и Благоја Варошанец, се презентирани повеќе од 20 дела од творештвото на реномирани македонски уметници, меѓу кои: Атанас Атанасоски, Жанета Вангели, Ива Димеска, Антони Мазневски, Дијана Томиќ-Радевска, Исмет Рамиќевиќ, Вана Урошевиќ, како и дела на членовите на уметничката група ОПА: Слободанка Стевческа и Денис Сарагиновски.

Viena_06_640

Претставувањето на македонските културни вредности во Австрија завршува вечерва (21 септември) кога во познатиот театар „Одеон“ ќе биде изведена балетската претстава „14 часа“ на Македонската опера и балет, која се реализира со поддршка од Министерството за култура, а во организација на Постојаната мисија на РМ при Меѓународните организации во Виена и амбасадорот д-р Кире Илиоски.

Режисер на ова современо балетско дело е Наташа Поплавска, музиката ја напиша Кирил Џајковски, а кореографијата и сценографското идејно решение се на Игор Киров. Во „14 часа“ настапуваат првенците на МОБ: Александра Мијалкова, Наташа Јосифовска, Саша Евтимова, Билјана Басмаџиева, Васил Чичијашвили, Бобан Ковачевски и Игор Веланоски.

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia