Виртуозите Влатко Стефановски и Теодосиј Спасов на Деновите на Св.Кирил во Рим

Вчера во Палата Браски на Музејот во Рим, во рамки на програмата на манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“, се одржа заедничка културно - уметничка програма од страна на Mинистерствата за култура на Република Македонија  и Република Бугарија, на која настапија музичките уметници со светско реноме, Влатко Стефановски и Теодосиј Спасов...

vlatko_teodosij_rim_svkiril_25_maj_2018_foto_1

Настанот, на кој присуствуваа и министрите за култура на Република Македонија и Република Бугарија, Роберт Алаѓозовски и Боил Банов, митрополитите на МПЦ Пимен, Јосиф,  бискупот д-р Зоран Стојанов и други видни гости, започна со изложба во музејот „Museo di Roma“ на италијанскиот (венецијански) уметник Каналето (1697-1768), потоа следуваа обраќања на министерот Алаѓозовски и министерот Банов, и на крај музичкиот дел со Влатко Стефановски и Теодосиј Спасов.

Во обраќањето пред присутните, министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски го истакна неговото задоволството што со автентичниот концерт на добрите пријатели и светски музичари - Влатко Стефановски и Теодoсиј Спасов, го празнуваме Денот на сесловенските просветители  Св.Кирил и Методиј и на тој начин се поклонуваме пред нивното грандиозно дело.

alagjozovski_banov_rim_25_maj_2018_foto_3_publika

„Нашата земја, речиси пет децении преку манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил"  е дел од  глобалното одбележување на неуморната работа на словенските просветители, кои преку својата мисија го поврзаа Истокот и Западот и оставија богато духовно наследство за човештвото. Годинава, задоволството на традиционалното празнување во Рим за нашата земја е уште поголемо, зашто го одбележуваме овој ден заедно со нашите пријатели од Република Бугарија, на највисоко институционално ниво. И низ ова заедничко чествување, ја демонстрираме нашата недвосмислена определба за унапредување на добрососедските односи, продлабочување и интензивирање на соработката во културата и во сите други области. Верувам дека владите на двете пријателски земји ќе продолжат заеднички се залагаат за прогресивни општествени процеси кои ќе обезбедат рамноправни европски перспективи за целиот регион“, нагласи министерот Алаѓозовски.

alagjozovski_banov_rim_25_maj_2018_foto_2

Тој изрази убедување дека и покрај предизвиците во регионот, како и глобалната политичка слика која станува се посложена и претставува предизвик за целото човештво, Македонија и Бугарија, нашите народи, нашите уметници и културни работници, во духот на заедничките светли традиции и богатото културно наследство, ќе бидат достојни на овие предизвици и ќе работат  посветено на градење на поубава, заедничка иднина и просперитет за сите наши граѓани, во Европа од 21 век.

„Манифестацијата за одбележување на Денот на Св. Кирил, токму во Рим, е уште една потврда дека културната и религиската разноликост се вистинско богатство и предност на секоја земја.Тие се извор на голем креативен потенцијал и мост на меѓусебно разбирање и почитување. Затоа, нашите напори се и ќе бидат насочени кон воспоставување на вистински културен дијалог, во нашата земја, во регионот а и пошироко, преку кој ќе го сочуваме мирот и стабилноста, ќе ги  следиме највисоките идеали на современиот свет и ќе ја испратиме пораката  дека Македонија ѝ припаѓа на модерна Европа и е нераскинлив дел од европското семејство“, рече Алаѓозовски.

alagjozovski_banov_rim_25_maj_2018_foto_1

Според македонскиот министер за култура, Владата и Министерството продолжуваат со политиките на поддршка, заштита и негување на непроценливото културно и духовно наследство што го имаме, како и со поддршка на високите вредности во уметноста и нивна афирмација во светот. Културата не познава граници, рече Алаѓозовски, токму затоа што големите и вистински уметници во практика ги применуваат политиките за културен дијалог и зближување меѓу народите, претворајќи се себеси и нивните дела во мостови за меѓусебно разбирање и комуницирање и платформи за изградба на нови, заеднички културни и естетски вредности.

„Вечерва, во духовното средиште на светската култура и цивилизација, пред нас ги имаме виртуозите Стефановски-Спасов, кои посветија голем дел од нивното творештво градејќи такви мостови на соработка, врвни артисти кои постојано ја истражуваат, ја надополнуваат и ја збогатуваат музичката традиција на двете земји, создавајќи нова богата музичка слика која во светот го проектира духовното богатство на регионот“, истакна Алаѓозовски.

pvrm-zaev_papata-francisk_1

Инаку, во текот на вчерашниот ден, македонската делегација предводена од Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, оствари средба со Папата Франциск и со државниот секретар Пјетро Паролин, во Светата Столица во Рим. На средбата Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и Папата Франциск разговараа за длабоко вкоренетата традиција на меѓурелигиска толеранција, почитување на разни верски убедувања и негување на верските слободи во Република Македонија. Посебно внимание во разговорот со Папата Франциск Премиерот Заев, посвети на градењето и негувањето на темелна определба на Република Македонија - Едно општество за сите.

Ден претходно, владини делегации на Македонија и Бугарија, предводени од премиерите Заев и Борисов учествуваа на молебенот и на церемонијата на полагање на венец на гробот на Св. Кирил во Базиликата Сан Клементе во Рим. Со црковната служба на македонската православна црква, молебен во чест на Свети Кирил, началствуваше Митрополит Европски Пимен, во сослужение со Митрополит Кумановски и осоговски Јосиф, и Митрополит Тетовски и гостиварски Јосиф. Митрополитот Европски Пимен, после црковната служба одржа беседа за црковното дело на Свети Кирил и за неговиот брат Свети Методиј.

rim_sv_kiril_24_maj_2018_foto_naslovna

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia