Новости

Канческа-Милевска се сретна со дел од актерите од театарот „Глоуб“ од Лондон

01_Globe_teatar_640x400Продуцентот на претставата, Марија Ансалдо, појасни дека во моментов се на двегодишна турнеја што ја започнале на 23 април годинава и ќе трае до 23 април 2016 година ...

Повеќе...

Ревија на модерен словачки филм

02__slovacki_film_640Ревијата на словачкиот филм се одржува по повод 20-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Македонија и Словачка …

Повеќе...

Нова поставка во Музејот на македонската борба

010_nova_postavka_640x400_bНа промоцијата присуствуваа премиерот Никола Груевски, министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, како и други министри и претставници од Владата на Република Македонија ...

Повеќе...

Нови пет тома од едицијата „Македонски искушенија“

07__portaНа промоцијата меѓу другите присуствуваа и премиерот Никола Груевски, министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска и главниот и одговорен уредник на проектот „Македонски искушенија“ Раде Силјан ...

Повеќе...

Хуманитарен концерт за помош за настраданите во поплавите во Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска


092_dobrotvoren_koncert

Вчера во салата „Борис Трајковски“ во Скопје се одржа хуманитарен концерт за помош на настраданите во поплавите во Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска ... 

Повеќе...

Министерката за култура оствари билатерална средба со својот италијански колега, Дарио Франческини

beti-dario

Врз база на досегашната Програма за соработка меѓу Република Македонија и Република Италија во областа на  културата, образованието и науката, реализирани се многубројни проекти ...

Повеќе...

Во Ватиканските музеи отворена изложбата „Словенски ракописи од Македонија од XIII до XIX век“

06_Rim_izlozba_AБлагодарение на светите Кирил и Методиј, веќе не се поставува прашањето дали народите имаат право на сопствен јазик, на образование, на самоидентификација, туку како да се обезбеди и како да се оствари тоа право

Повеќе...

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia