Најава за изложбата „Подарени дела од Чехословачка“ во МСУ

Министерот за култура Асаф Адеми денеска (30 октомври)  во 18 часот,  во Музејот на современата уметност во Скопје, ќе присуствува и ќе се обрати на отворањето на изложбата „Подарени дела од Чехословачка“ (од колекцијата на  Музејот на современата  уметност - Скопје), а по повод 100-годишнината од формирањето на Чехословачка ...

На изложбата, во чии рамки ќе бидат изложени  слики, графики, скулптури и цртежи од чехословачки автори, ќе се обратат и директорката Мира Гаќина и амбасадорите  на Република Чешка и на Република Словачка во Република Македонија, Мирослав Томан и Хенрик Маркуш.
kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia