Пијанистката Дуња Иванова со музика од Збигњев Прајснер на отворањето на „Winter Apricots“

Со солистички концерт на пијанистката Дуња Иванова, вечер (13 декември), со почеток во 21:00 часот, во киното „Мис Стон“ во Прилеп ќе почне третото издание на Интернационалниот филмски фестивал „Winter Apricots“...

thumbnail_Dunja-Ivanova

На отворањето на Фестивалот ќе прозвучи музиката на полскиот композитор Збигњев Прајснер и неговите дела за филмските остварувања „Абердин“, „Двојниот живот на Вероника“ и „Три бои“, како и десет едноставни пиеси за пијано.

Филмската програма на овој фестивал содржи само кратки филмови. Во официјалната селекција се 10 финалисти, придружната програма е составена од „Денс“ - филмови на италијанскиот „Stories We dance“, додека во тематската селекција публиката ќе го изгласа најдобриот краток македонски филм. Затворањето на Фестивалот, пак, ќе го одбележи настапот на музичката група „Калевала“.

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia