Filmi i Maqedonisë me metrazh të shkurtër “Blacky and Faulty” fitoi çmim në Festivalin e Rumanisë

Filmi i Maqedonisë me metrazh të shkurtër “Blacky and Faulty” i Marko Xhambazoski ka fituar mirënjohje në festivalin rumun „12 Months Film Festival“ që mbahet në Kluzh-Napoka. Ky film është shpërblyer në dy kategori, edhe atë: “Çmimi i publikut” dhe “Producenti i muajit”...

Crni-i-Krivi-Blacky-and-Faulty-Poster

Ky film, që deri më tani është shfaqur në shumë festivale filmi në botë, është komedi maqedonase me regji të Marko Xhambazoski, i cili njëherësh është edhe skenarist dhe montazher i filmit, producent ekzekutiv është Boshko Mangarovski, Marko Dimitrievski është drejtor i fotografisë, ndërsa rolet kryesore i luajnë: Goran Nikov, Toni Denkovski, Çedomor Mitevski, Erdoan Maksut, Mirjana Tërpkovska dhe të tjerë. Filmi është në produksion të Fakultetit të Arteve Dramatike– Shkup.

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia