Nesër mbrëma në skenën e repertorit të Teatrit turk jepet shfaqja “Mbreti Lir”

Teatri turk nesër mbrëma (10 janar) në orën 20 në skenën e Teatrit “Komedia” do të japë shfaqjen “Mbreti Lir” nga Uiliam Shekspir, me regji të Diego de Brea. Dramaturgia është e Diego de Brea dhe Sibel Abdiu, kurse skenograf dhe autor i kostumeve është Bllagoj Micevski. Në shfaqje luajnë: Xhenap Samet, Osman Ali, Nesrin Tair, Erman Shaban, Zubejde Ali dhe Ebru Musli...

turski_teatar


“Mbreti Lir e eksploron udhëtimin njerëzor në errësirën dhe humnerën e vdekjes. Ky udhëtim është përplot frikë njerëzore, pasiguri dhe pafuqi”, thekson regjisori Diego de Brea në njoftimin për shfaqjen.

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia