Утревечер на сцената на репертоарот на Турскиот театар е претставата „Крал Лир“

Турскиот театар утревечер (10 јануари) со почеток во 20 часот на сцената на Театарот Комедија ќе ја изведе претставата „Крал Лир“ од Вилијам Шекспир, во режија наДиего де Бреа. Драматургијата е на Диего де Бреа и Сибел Абдиу, а сценограф и автор на костимите е Благој Мицевски. Во претставата настапуваат: Џенап Самет, Осман Али, Несрин Таир, Ерман Шабан, Зубејде Али и Ебру Мусли...

turski_teatar

„Кралот Лир го истражува човечкото патување во темнината и бездните на смртта. Симнувањето е полно со човечки страв, несигурност и немоќ“, наведува режисерот Диего де Бреа во најавата за претставата.

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia