Балетот „Самсон и Далила“ во МОБ

Во Македонската опера и балет денеска, 15 јануари, со почеток во 20 часот, ќе биде изведена балетската претстава „Самсон и Далила“ со музика од Камиј Сен-Санс ...

Samson_Dalila_1

Балетот „Самсон и Далила“, кој ја обработува библиската приказна за вечната борба меѓу доброто и злото, е во кореографија на Роналд Савковиќ од Хрватска, а во насловните улоги ќе настапат: Александра Мијалкова и Васил Чичијашвили, Саша Ефтимова, Ендру Кук од Англија, Мирослав Митрашиновиќ и Олга Панго.

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia