Vizita e Filharmonisë së Maqedonisë në Kinë ka përfunduar

Turneu i Filharmonisë së Maqedonisë në Kinë zgjati dy javë (26 dhjetor - 9 janar). Në kuadër të projektit muzikor të titulluar "7 koncerte në 7 qytete në Kinë," muzikantët maqedonas mbajtën shfaqje në sallat e koncerteve: Hohot - në teatrin Hohot, Taijuan - në teatrin Shanzhi, Tangshan - teatrin e lartëpëmendur, Zhengzhou - ndërtesën e njejtë si dhe teatrot në qytetet e Hengshui, Hefei dhe Dongguan ...

Filharmonija_fotka

Turneu ishte udhëhequr nga Jeruham Sharovski dirigjent nga Izraeli, i cili disa vite më parë ishte një dirigjent i shpeshtë mysafir me Orkestrën Filharmonike të Maqedonisë. Si solistë ishin  pianisti kinez Haju Zhang dhe klarinetët virtuoz, vëllezërit Daniel dhe Aleksander Gurfinkel, të njohur si Duo Gurfinkel.

Ky turne i madh ka pasuar nga paraqitjet e mëparshme nga dhoma e turneut të Filarmonisë në Kazakistan dhe Spanjë.

Përndryshe pjesa e dytë e sezonit 2018/2019 koncerti Filharmonia e Maqedonisë do të fillojë më 24 janar me një koncert solist fryhet Lusjen Renodin-Vari, nën dirigjimin e Peter Feranec Sllovakisë.
kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia