Соопштенија

Енциклопедискиoт зборник „Франкофонски хоризонти“ кој е објавен во Париз денеска е промовиран во Македонија на манифестацијата „ЕСРА ФЕСТ“

esra1

Манифестацијата „ЕСРА Фест“ што ја организира Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА Париз-Скопје-Њујорк денеска во киносалата на кинотеката на Македонија промовираше енциклопедиски зборник „Франкофонски хоризонти“ и го прогласи актерот Мики Манојловиќ за почесен доктор.

Повеќе...

Министерката за култура приреди прием во МОБ за доајените на македонската култура по повод „20 години независна Република Македонија“

mob1Културата е нашиот идентитет.

Она што нè прави различни и посебни.

Она што нè зближува и поврзува со светот.

Повеќе...

Фотографиите на Метка Верњон и на Наташа Димовска-Узуновска мост за културно зближување и продолжување на повеќегодишната врска меѓу Македонија и Словенија

drzavenИзложбата со наслов „Зближувања“, по повод словенечкиот празник на културата во чест на словенечкиот поет, Франце Прешерн, за отворена ја прогласи Дарко Стефановски, државен секретар во Министерството за култура кој истакна дека постојат планови таа да се прикаже и во Словенија во рамките на програмата за Соработка во областа на културата и уметноста за периодот 2010-2013 година.

Повеќе...

Претставени артефакти од 4000-та година пред христос до крајот на 19 век пред холандската публика

Utr_4_200Холандската јавност во следните три месеци ќе има одлична можност да се запознае со извонредното културно богатство на Македонија, од 4000-та година пред Христос до крајот на 19 век.

Повеќе...

Фотографии од средбата на министерот за култура на Република Македонија и министерот за образование, култура и наука на Кралство Холандија.

img_2A_200Министерот за култура на Република Македонија Елизабета Канческа-Милевска оствари средба со Министерот за образование, култура и наука на кралство Холандија, Халбер Зијлтра.

Повеќе...

Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска во вторник во Холандија ќе ја отвори големата изложба „Ненадмината убавина – икони од Македонија“

Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска во вторник (8.2.2011 година) во музејот „Катаријнеконвент“ во Утрехт, Кралство Холандија, ќе ја отвори големата изложба „Ненадмината убавина – икони од Македонија“ на која ќе биде претставен дел од македонското културно наследство со исклучително значење.

Повеќе...

Пречистена годишна програма за национален интерес во културата за 2010 година

Пречистена годишна програма за национален интерес во културата за 2010 година

Повеќе...

Женскиот камерен хор „Света Злата Мегленска" во соборниот храм „Свети Климент Охридски" по петти пат го одржa традиционалниот божиќен концерт

Bozik_01-200Во рамките на манифестацијата „Божиќ слава“ по повод Денот на Христовото раѓање - Божиќ, на 7-ми јануари во Соборниот храм „Свети Климент Охридски" во Скопје женскиот камерен хор „Света Злата Мегленска" по петти пат го одржa традиционалниот божиќен концерт.

Повеќе...

Наскоро ќе биде промовирана Спомен-куќата на Тоше Проески во Крушево

Milevska_200aПрв од неколкуте капитални објекти на Министерството за култура што ќе биде промовиран во наредната  година е Спомен-куќата на Тоше во Крушево која, доколку дозволат временските услови, ќе биде отворена на неговиот роденден - 25 јануари.

Повеќе...

kultura_logo_2

ohridsko_leto_nova-2

 
    

Линкови

vladamkpretsedatel

sobraniee-demokratija-banner

uslugigovmkkomisija-za-pris-jk

sekretarijatzaeuinvest-macedonia

uzknunesco

ohridsko-letongm

mobmf

logo_tanec

exploring-macedonia

rss соопштенија